KERAMICKÉ OBKLADY A DLAŽBY

Previous Next

Keramické obklady a dlažby

Ať chceme nebo ne, koupelnu dělají koupelnou zvolené obklady a dlažby. Po prvním rozkoukání v široké nabídce jednotlivých výrobců s hrůzou zjistíte, že vlastně nevíte, co se Vám líbí. Při kombinaci toho, že jste vždy chtěli po rekonstrukci bytového jádra mít koupelnu modrou, trendy je ale nyní červená s černou, se Vám v hlavě začnou dít neuvěřitelné věci. Ta zelená na obrázku totiž také není špatná. Rada pro výběr keramických obkladů je totiž v zásadě velice jednoduchá věc.

 

Uvědomte si, které odstíny Vám dělají dobře. Chladné (černá, modrá, bílá) nebo teplé (béžová, oranžová, hnědá)? Jste odvážní a pustíte se do designových variací s velkými květy? Nepsané pravidlo – lesklý obklad a větší formát zvětší jakoukoli koupelnu. Matný ker.obklad malého formátu ji zmenší do rozměrů, které Vás až zaskočí. A nezapomeňte na kvalitu a to, že nakupovat obklady v různých akcích od neznámých výrobců se do budoucna nevyplácí. Rekonstrukci bytového jádra i rekonstrukci koupelny a WC provádíte také právě kvůli životnosti takové koupelny. Myslete na to.

 

Nerozhodným zákazníkům doporučujeme navštívit prodejce keramických obkladů a nechat si zpracovat grafický návrh koupelny dřív, než začneme se samotnou rekonstrukcí. Sice je to zpoplatněná služba, ale nakonec se velice vyplatí. Nabízí třeba společnost Marketis nebo Siko.

 

Grafický návrh vypadá asi takto:

 

navrh2

 

A pak už jen zapojte vlastní zdravý rozum a uvědomte si, že v katalogu nevidíte reálné koupelny, ale koupelny ve velikosti Vašeho celého bytu. I když…dát vanu do ložnice není až tak špatný nápad. Je nevšední, to ano, ale není špatný. Málokdo z nás to ale uskuteční. I když – na realizaci jsme připraveni…

Při výběru keramických obkladů a dlažeb opět preferujeme kvalitní české produkty - RAKO, Chlumčanské keramické závody nebo Keramika Horní Bříza – nyní jsou již součástí společnosti LASSELSBERGER, která naštěstí zachovává a rozvíjí tradici české značky.

Nebráníme se ale ani produkci zahraniční – Fineza, Halcon, Pilch, Venus apod..

Výběr toho správného keramického obkladu je ale samozřejmě na Vás. Nám stačí dodat pouze název a rozměr, případně kódové označení, o vše ostatní se již při rekonstrukci Vaší koupelny nebo Vašeho bytového jádra postaráme sami.

 


pár slov pod čarou – vybíráme s vámi keramické obklady a dlažby

Výběrem bytové keramiky pro rekonstrukci Vaší koupelny nebo rekonstrukci Vašeho bytového jádra investujete nemalé prostředky. O vašich potřebách a požadavcích se proto vždy poraďte s prodávajícím (nemyslím zaměstnance superlevných hypermarketů, kteří ani neví, kde je regál s ker.obklady….).

Dávno už také neplatí, že „co je dovezené, to je dobré“. Tento mýtus již čeští výrobci dávno překonali. Nakupovat dovážené zboží je jednoznačně rizikovější, a proto kontrole jeho parametrů věnujte zvýšenou pozornost. Nevyplatí se při rekonstrukci bytového jádra nebo rekonstrukci koupelny investovat do produktů, kde i nebudete jistí kvalitou.

U dováženého zboží leckdy ztratíte možnost reklamace nebo nemáte možnost dokoupení dalšího zboží stejných parametrů – což platí zejména při nákupu keramiky v „akcích“ v různých hypermarketech. Z tohoto pohledu je nákup keramických obkladů, pro zamýšlenou rekonstrukci koupelny a WC nebo rekonstrukci bytového jádra, tuzemské provenience (např. značka RAKO) v kamenných obchodech a vzorkovnách jistotou, na kterou se vyplatí vsadit.

 

rako1

 

Abyste své rodinné finance proměnili za zboží, které Vám bude sloužit po generace – protože rekonstrukce koupelny nebo rekonstrukce bytového jádra není investice na pár let a předpokládáme, že Vám dělat radost i svou krásou několik desítek let, je třeba při výběru sledovat základní kritéria – vlastnosti bytové keramiky, které se dělí do kategorií podle těchto vlastností:

 

  • nasákavost a mrazuvzdornost – tyto vlastnosti vlastně dělí ker.obklady a dlažby na vnitřní a venkovní
  • odolnost proti opotřebení – jinak také otěruvzdornost – pomůže Vám odhadnout jakou životnost bude mít vybraná ker.dlažba – označuje se to PEI, čím vyšší číslo za tímto označením, tím je dlažba odolnější, PEI 1 snad už ani v nabídce nenajdete…. Do koupelny a na chodbu doporučujeme při rekonstrukci koupelny i rekonstrukci panelákového bytového jádra nebo rekonstrukci kuchyně vybírat dlažby z kategorie PEI 3, pokud budete mít co do činění s rekonstrukcí společných prostor Vašeho domu, trvejte minimálně na PEI 4 nebo 5.
  • protiskluznost – celkem důležitá vlastnost pro ty z Vás, kteří znají následky kolize na keramické dlažbě. Při rekonstrukci koupeny, WC, ale i renovaci chodby, předsíně a týká se samozřejmě i rekonstrukce bytového jádra musíte myslet i na vlastní bezpečnost a bezpečnost svých dětí. Neposedných. Pro místa v bytě, kde předpokládáte chodit v obuvi – jako kuchyň, chodba, vybírejte z kategorie R9 nebo R10 (R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost a R13 nejvyšší). Pokud budete chtít keramickou dlažbu použít přímo do sprchy nebo jinam, kde předpokládáte chůzi na dlažbě s mokrou bosou nohou, hledejte v katalogu značku boty na šikmé ploše, protiskluznost se u takto využívaných dlažeb označuje písmeny A nebo B. Zajistíte si tak po rekonstrukci Vaší koupelny nebo rekonstrukci Vašeho bytového jádra také komfort bezpečí.

 

rako2